Search
Materace piankowe

Materace do spania. Jak wybrać odpowiedni dla nas?

Wpływ, jaki mają materace do spania na nasze życie, jest nieprzeceniony. Sprawdź jakie są ich rodzaje, jakie warunki powinien spełniać dobry materac i czym kierować się przy jego wyborze.

Projektując sypialnię kwestię wyboru właściwego materaca przeważnie zostawiamy na koniec, traktując go jak konieczność, do której nie przywiązuje się większej wagi. To błąd. Materac do spania to zdecydowanie główny bohater każdej sypialni. Z nim bowiem związana jest najważniejsza funkcja sypialni – zdrowy sen. A ponieważ człowiek przesypia średnio 1/3 życi,a kwestia doboru właściwego materaca powinna być priorytetowa.

Materac

Przy wyborze materaca, który powinien posłużyć nam przez lata, warto kierować się między innymi opinią dotychczasowych klientów danego producenta. W końcu zadowolony, wypoczęty i wyspany kolega to najlepsza rekomendacja dobrego materaca. Wiele pozytywnych opinii słyszy się o materacach piankowych ze sklepu ArtMedic Viscotherapy. Producent ten posiada w ofercie nie tylko materace piankowe, ale również kieszeniowe oraz materace na wymiar, co pozwala na udany zakup nawet w przypadku łóżka o niestandardowych wymiarach.

Serce każdego materaca – wypełnienie

Materace sprężynowe i kieszeniowe

Jednym z podstawowych czynników decydujących o tym, jaki nasz materac będzie jest jego wypełnienie. Wyróżnić można tradycyjne materace sprężynowe oraz jeden z ich typów – materace kieszeniowe, w których każda ze sprężyn umieszczona jest w oddzielnej osłonce. Sprężyny uginają się liniowo, a to oznacza, że siadając materac zapada się miejscowo. Dosyć ciężko przychodzi obracanie się, za to po przyjęciu pozycji sprężyny idealnie dopasowują się do krzywizn ciała.

Materace piankowe

Po drugiej stronie osi materacy znajdują się materace piankowe, których wypełnienie z pianki stanowi 100%. Cechuje je szybsze utwardzanie w stosunku do wzrostu obciążenia, dlatego nie będziemy się na nich tak zapadać, jak na materacach sprężynowych, zaś brak wolnych przestrzeni wewnątrz uniemożliwia rozwój pleśni i grzybów.

Najprostsze materace piankowe mogą być wypełnione popularną pianką poliuretanową. Jednak najciekawsze, o bardziej zaawansowanej technologii to materace termoplastyczne i wysokoelastyczne. Pierwsze z nich charakteryzują się niezwykłą czułością pianki na ciepło naszego ciała. Przejmując jego ciepło, dostosowuje się do naszych kształtów i tworzy najwięcej punktów podporu, zapewniając idealne ułożenie na całej powierzchni. Materace te są szczególnie polecane osobom ze schorzeniami kręgosłupa i po urazach.

Z kolei materace wysokoelastyczne charakteryzują się zwiększoną twardością i sprężystością, dzięki czemu są bardziej odporne na odkształcenia. Jednocześnie przez wzgląd na wypełnienie planką elastyczną zapewniają więcej punktów podporu niż materace sprężynowe. Będą więc świetnym wyborem dla osób poszukujących nieco bardziej trwałych i uniwersalnych rozwiązań. Oba rodzaje materacy piankowych mają ogromne zalety i zdecydowanie stanowią najlepszy wybór.

Wygodny materac piankowy

Jak wybrać odpowiedni materac?

Odpowiedni materac zapewnia naszemu kręgosłupowi właściwe podparcie, nam samym zaś zdrowy i komfortowy sen, w trakcie którego nasz organizm regeneruje się i odpoczywa po ciężkim dniu. O wpływie dobrego podłoża na nasz sen nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz obudził się niewyspany i z bolącymi plecami po nocy spędzonej na tapczanie, czy wygniecionej wersalce.

Na co należy jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze materaca piankowego? Każdy z nas jest inny, dlatego też materac powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb. Mitem jest, że najlepszy materac powinien być możliwie najtwardszy. Przede wszystkim powinien być dobrany do naszego wzrostu i wagi. Osoby cięższe powinny wybierać materace twardsze, ale już lżejszym spokojnie wystarczy materac bardziej miękki. Przede wszystkim materac powinien dostosowywać się do naturalnych krzywizn naszego kręgosłupa w każdej pozycji jaką przyjmiemy w trakcie snu. Twardy materac dla osoby lżejszej nie mógłby zapewnić wystarczających punktów podporu pod odcinkiem szyjnym i lędźwiowym. Pamiętać należy również, by materac piankowy był odpowiedni na nasz wzrost, czyli dłuższy od nas o minimum 20 cm.

Zakup odpowiedniego dla nas porządnego materaca do spania to ważny i nierzadko niemały wydatek, dlatego nie opieraj się jedynie na opisach producentów i nie bój się testować. Wypróbuj materac, kładąc się w ulubionej pozycji, przekręć się parę razy i sprawdź, czy możesz wsunąć rękę pod plecy i czy idealnie dopasuje się ona do przestrzeni między ciałem a materacem. Nie bój się być wybrednym, a z pewnością Twój kręgosłup Ci za to podziękuje.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *