Search
Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny sposobem na zakup nieruchomości

Kredyt hipoteczny jako forma finansowania jest popularnym sposobem na realizację marzeń o własnej nieruchomości. Sprawdź, jak łatwo załatwić formalności.

Kredyty hipoteczne przyznawane są w celu sfinansowania zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym. Uwzględniane są mieszkania własnościowe, spółdzielcze własnościowe oraz domy. Kredyt hipoteczny może zostać przyznany na rozbudowę lub przebudowę istniejącej nieruchomości.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny cieszy się znaczną popularnością wśród osób, które marzą o zakupie nieruchomości, nie dysponując kwotą, która w całości może pokryć zobowiązanie. Kredyty hipoteczne, przyznawane na wysoką sumę oraz długi termin spłaty są zobowiązaniami, które przez wiele lat stanowią znaczne obciążenie budżetu, dlatego przed podpisaniem umowy kredytowej konieczne jest dokonanie wielu formalności, mających na celu określenie zdolności spłaty zobowiązania, a tym samym zabezpieczenie obydwu stron umowy przed skutkami nieprzewidzianych przeszkód.

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, obciążonym hipoteką. Poręczeniem spłaty kredytu, udzielonego przez instytucję bankową na wysoką sumę jest nieruchomość, najczęściej kredytowana. Po podpisaniu umowy notarialnej kupna/sprzedaży, dokonuje się wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości.

Pieniądze kredyt

Marzysz o własnym domu lub mieszkaniu? Nie wiesz jak zabrać się za wnioskowanie o kredyt hipoteczny? Skorzystaj z pomocy profesjonalnego biura doradztwa finansowego AF Finance. Pod frazą kredyt hipoteczny Warszawa znajdziesz profesjonalną pomoc, która pozwoli Ci na zakup wymarzonego domu! Nie szukaj doradcy kredytowego w Warszawie na oślep – skorzystaj ze sprawdzonej oferty AF Finance.

O czym należy pamiętać przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny?

Częstym procederem jest dokonywanie nieprzemyślanych działań, związanych z pragnieniem posiadania konkretnej nieruchomości. Aby formalności kredytowe, a następnie spłata zobowiązania przebiegły pomyślnie, warto spotkać się z doradcą finansowym, który pomoże określić wysokość aktualnych zobowiązań oraz przedłożyć je na kwotę comiesięcznych wpływów. Na tej podstawie oraz według rodzaju i formy zatrudnienia będzie można ustalić przybliżoną kwotę zdolności kredytowej.

Jeżeli zależy Ci na wyższej kwocie kredytu hipotecznego, warto pozbyć się niekoniecznych zobowiązań w postaci kart kredytowych, pożyczek krótkoterminowych oraz zobowiązań poręczeniowych. Pamiętaj, aby udzielić kredytu hipotecznego, pracownik banku sprawdzi Twoje finanse, określając rzeczywistą zdolność spłaty. Musisz posiadać wkład własny, który minimalnie określa się na poziomie 1/5 lub 1/4 wartości nieruchomości. W dobie zmieniającej się sytuacji na rynku finansowym, banki wymagają najczęściej minimum 20% wkładu własnego.

Weryfikacja, czyli jakie dokumenty będą konieczne?

Podczas weryfikacji wniosku kredytowego, obsługa banku będzie brała pod uwagę wiek kredytobiorcy, jego miejsce zamieszkania, a także wysokość dochodów po odliczeniu wszystkich, comiesięcznych zobowiązań. Potrzebne będą potwierdzenia otrzymania wynagrodzenia w ciągu ostatnich kilku (najczęściej sześciu) miesięcy. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, dlatego osoby po 35 roku życia otrzymają go na maksymalnie dwudziestopięcioletni okres spłaty. Do wniosku o kredyt hipoteczny należy dołączyć wydruk z dokumentu tożsamości ze zdjęciem, umowę przedwstępną zakupu nieruchomości wraz z dowodem wpłaty (jeżeli jakaś suma została już wpłacona na konto strony sprzedającej). Niezbędny będzie numer księgi wieczystej nieruchomości oraz operat szacunkowy, określający jej wartość.

Doradca kredytowy Warszawa

Jak długo potrwają formalności?

Kredyt hipoteczny przyznawany jest po weryfikacji dokumentów, a także sprawdzeniu zdolności kredytowej kredytobiorcy wraz z jego historią kredytową. Pracownicy posiłkują się informacjami, uzyskanymi w BIK. Formalności, związane z weryfikacją wniosku kredytowego mogą potrwać maksymalnie 21 dni. Najczęściej w ciągu dwóch tygodni można umówić się na podpisanie umowy o kredyt hipoteczny. Do uruchomienia finansowania konieczne będzie przedstawienie potwierdzenia zawarcia transakcji zakupu nieruchomości, czyli aktu notarialnego.

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, wystarczy skrupulatnie zebrać właściwą dokumentację, którą przedstawia się w banku oraz realnie podejść do kwoty kredytu, która musi uwzględniać rzeczywiste możliwości finansowe gospodarstwa domowego kredytobiorcy. Przed podpisaniem umowy koniecznie należy porównać warunki spłaty oraz całkowitą kwotę kredytu. Wszystko po to, aby dokonać wyboru pomiędzy oprocentowaniem zmiennym lub stałym, ratą malejącą lub stałą oraz dobrać odpowiedni zestaw ubezpieczeń. Warto zwrócić również uwagę na wysokość prowizji za udzielenie kredytu. 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *